Wednesday, February 25, 2015

Prestižne morske sirene





Prestižne morske lepotice, ki razvajajo svet milijonarjev, ki obiskujejo najlepše kotičke, kateri se svetijo v najbolj luksuznih barvah sveta. Veliko ljudi me povprašuje po njih - jahtah. Kakšno je življenje na jahtah in ali so oni srečni. Bogataši namreč...Ne, nimam v lasti svoje morske lepotice, vendar kakšnega od svojih poletij namenim življenju na krovu, kjer služim hudo potrebne dinarčke.


Ni tako sanjsko, kot sem mogoče ves čas prikazovala s slikicami sončnih vzhodov in zahodov, ki se bohotijo nad milino oceana. Tako kot pri vsaki stvari, ki se jo lotite v življenju, morate biti tudi pri delu v jahtni industriji prepričani, da si tega resnično želite in si za to delo tudi dovolj močni (predvsem psihično), da boste delo na jahti korektno opravili. Sprva je potrebno narediti tečaje (STCW 95, ENG1) za usposabljanje za delo na jahti, kar vas bo stalo okoli 500€. Ker močno verjamem, da je predpriprava danes bistvenega pomena, se je dobro kar najbolj izobraziti o sami industriji, preštudirati terminologijo in se prijaviti na "crew agencies", ki se nahajajo na francoski rivieri. Te vam sicer pri iskanju dela prav veliko ne pomagajo, vendar pa boste imeli vsaj nek back-up, kamor vedno lahko odidete po kakšen nasvet. Nato se lotite pisanja najboljšega življenjepisa, ki ga zmorete napisati. In ne podcenjujte tega dejanja - res mora biti NAJBOLJŠE, kar lahko date od sebe, saj je konkurenca na francoski rivieri velika. Ogromno "dockwalkerjev" namreč oddide domov brez dela. Po vseh predpripravah se je potrebno odpraviti v samo srčiko jahtne industrije v Evropi, v Antibes. Antibes je čarobno mestece, meni eno izmed najlepših mest Evrope, v katerega se vsakič znova do ušes zaljubim. Ne pozabite na pot vzeti svojih najlepših oblek, ki sovpadajo z jahtno industrijo. Tako kot pravi pregovor, kar še posebno v jahtni industriji pribito drži, da "obleka naredi človeka". Bež kratke hlače ali skort za ženske, kombinirane z belo srajco ali polo majico. Tudi mornarske barve bodo prav prišle ;) Prav tako pa naj bo popotniška denarnica okrepljena z vsaj 2000€, saj je življenje na rivieri precej drago.


Ker se jahtna sezona začne z aprilom in majem, se je na riviero priporočeno odpraviti zgodaj spomladi (jaz osebno sem bila tam že 11.3.). Že pred tem si seveda rezervirate prenočišče v "crew housu", kjer prebivajo "yachties", s katerimi skupaj gulite podplate na pomolih Cote d' Azur. Priporočam, da vsak dan vstanete že pred sončnim vzhodom in se z vlakom podate na pomole Monaca, Cannesa, Nice, Juan Les Pins-a, Golf Juana, itd. Na pomolih delite svoje življenjepise, komunicirate s posadko in predstavite sebe v dobri luči. Nato čakate na klic kapitana. Včasih minejo dnevi ali celo tedni, ko vas nihče ne pokliče, a najbolj pomembno je, da ne obupate, da ohranite trezno glavo, mirno srce in gradite na svoji veri vase. Ko prejmete klic, se odpravite na intervju in mogoče imate srečo, da je to jahta, na kateri boste preživeli sezono in služili svojo plačo. Najbolj razburljiva zgodba vašega življenja se lahko prične...

Moji motivi za delo na jahti so bili trije. Želela sem zaslužiti veliko denarja, želela sem novo izkušnjo in želela sem vpogled v svet milijonarjev. Ljudje me vedno fascinirajo, tako tisti v deželah tretjega sveta, kot tudi najbogatejši. Kako zelo različna so naša življenja, a kako smešno je, ko vsi želimo le eno: SREČO. Iskanje dela na jahti zahteva neomajno mentalno moč, vztrajnost in samoiniciativo.Mene je iskanje dela in nato tudi samo delo na jahti naučilo, da nikoli v življenju ne obupam, še posebno takrat, ko je najhujše. Naučilo me je, da čeprav mi vsi rečejo "ne" ali "to ni mogoče", še vedno vztrajam in poslušam svoje srce. Naučilo me je, da se borim za stvari, ki jih želim in ki mi veliko pomenijo. Da prav nič v življenju ne pride zlahka in moramo v vse vložiti ogromno truda, dela, vere vase in poguma, kar pa je konec koncev poplačano v najlepši obliki. Samo ne obupajte (na kateremkoli področju v življenju), pa ste na pravi poti ;)

Več o mojih delih v tujini in pisanju življenjepisa ter ugodnih načinih potovanja sem zajela v priročniku S trebuhom za kruhom, ki izzide konec marca. Tam sem resnično podala vse svoje izkušnje, informacije in linke, ki bodo pomagali, da se za dišečim kruhom v tujino odpravite tudi sami, če si to želite.Do takrat pa me lahko berete v Esenci življenja na poti, mojem knjižnem prvencu, kjer sem zajela zgodbe iz mojih 5-letnih pohajkovanj in zgodbe o ljudeh, ki so me učili o življenju. Za češnjico na torti pa podam tudi kak lušten, hranilen in enostaven recept iz pohajkovanj. Bi jo radi imeli? Naročila sprejemam na novak.maja11@gmail.com ali na FB: Mayita - Essence of life on the road

No comments:

Post a Comment